Борщівська вишиванка

Борщівська вишиванка: історія шедевру
Неможливо серед усього різноманіття національних українських вишиванок виділити окремий стиль чи фасон і назвати його найкращим. Безумовно, кожна вишиванка варта пошани та неабиякого інтересу. Попри це, українська та світова спільнота вже сформувала свої смаки та вподобання серед усіх відомих та маловідомих технік та стилів виконання вишиванок.
Однією з найвідоміших українських вишиванок не тільки в Україні, а й далеко за її межами є саме борщівська вишиванка. Гарантуємо, що кожен з Вас буде зачарований неймовірною красою цієї вишиванки, яка вже давно стала предметом не тільки гардеробу, а й невимовної гордості українського народу.
Щодо походження цієї вишиванки, то дослідники схильні вважати, що саме тернопільські майстрині першими почали використовувати такі техніки та композиції для прикрашання національного одягу. Звідси та назва "борщівські" від назви населеного пункту, що на Тернопільщині. Багато століть поспіль народні майстрині Тернопільського краю розвивали та доповнювали традиційну борщівську вишиванку новими візерунками та поєднанням кольорів. Саме завдяки наполегливій праці та креативному підходу борщівська вишиванка зараз є такою, яку ми її знаємо та любимо.
Вишиванка, що обвіяна легендами
Українська історія пам'ятає безліч легенд пов'язаних з українськими вишиванками. Чи були це вигадки, чи реальні факти, проте популярність таких історій лише підігріває інтерес до українських вишиванок. Борщівська вишиванка надто популярна, а це і є однією з причин, які зумовили появу багатьох легенд, пов'язаних із нею. Оскільки головною особливістю борщівських вишиванок є густі орнаменти, виконані переважно чорними нитками, то багато легенд пов'язують їх саме з жалобою та сумом.
Одна з легенд про борщівські вишиванки переповідає, що нещадні татари повбивали всіх чоловіків у всіх селах та містечках цього краю. Вірні жінки на знак глибокого трауру заявили, що сім поколінь їхніх нащадків будуть носити вишиванки з чорними орнаментами.
Інша легенда каже, що в одному селі жила дуже гарна та працьовита дівчина. Кожен в селі мав за велику честь бути в колі її друзів. Закохалася вона у дуже пихатого та меркантильного коваля. Пара вже готувалась до весілля, аж ось в село приїхав польський пан з дочкою. Коваль вирішив покинути бідну дівчину та одружитись з панночкою, аби бути ближчим до панського оточення. Не витримавши цієї втрати, дівчина втопилась у швидких водам Дністра. Панночка з батьком згодом поїхали із села, а коваль, відкинутий суспільством, помер у самотності. На знак жалоби за дівчиною селяни почали носити вишиванки з чорними візерункам, а згодом ця традиція стала поширеною і за межами цього села.
Можна розповідати безліч прекрасних та щирих легенд про борщівські вишиванки. Повірте, вони такі ж чарівні та прекрасні, як народні перекази про них.
Як вибрати борщівську вишиванку?
Якщо говорити про особливості вибору борщівської вишиванки, то, насамперед, треба говорити про особливості цього виду національного одягу. Українців приваблює пишність вишитих візерунків, які прикрашають справжню борщівську вишиванку. Зазвичай візерунки рясно прикрашають широкі рукави цих вишиванок. Крім цього, деякі моделі мають рукави, що знизу зібрані манжетами, а інші просто розширені до низу. Саме тому кожна жінка знайде той варіант, який більше підходить саме їй. Вишиті орнаменти також прикрашають перед вишиванки чи вишитого плаття. Візерунки завжди дуже густі, адже саме за цим критерієм розрізняють борщівську вишиванку серед усіх інших. Борщівські візерунки відрізняються від усіх інших. Це видно за поєднанням кольорів. Народні майстрині використовують багато ниток чорного кольору. Кілька десятиліть тому борщівська вишиванка була популярною у виконані лише чорними нитками. Зараз майстрині вирішили розбавити візерунки нотками яскравих елементів. Ця стратегія вигідно спрацювала, адже борщівські вишиванки в сучасному виконанні стали популярними у цілому світі.
Справжня борщівська вишиванка має бути виконаною з натуральних матеріалів. Майстрині стверджують, що тільки природні тканини допомагають сповна відчути настрій та мудрість минулих поколінь. Найкраще для створення такої вишиванки підходить домоткане полотно та лляна тканина. Саме ці тканини пахнуть степом та славним козацьким минулим.
Що стосується фасонів, то крій борщівських вишиванок доволі вільний. Якщо Ви надаєте перевагу більш обтягуючим вишиванкам, то краще не зупиняти увагу на виборі вишиванок цього стилю. Обов'язковими елементами є саме широкі рукави. Вони можуть бути зібраними за допомогою манжетів, або ж прямими та поступово розширеними. Популярними є поєднання борщівських вишитих сорочок із тканими спідницями. Також в продажі є безліч варіантів борщівських вишитих суконь.